Przedstawiciele Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego – dr inż. Grzegorz Maśloch, mec. Tomasz Marzec i inż. Natalia Aleksiejuk – przeprowadzili szkolenie pt.: Prawne aspekty tworzenia spółdzielni energetycznych. Prowadzącym webinar w ujęciu praktycznym był: mgr Piotr Byczkowiak - Prezes spółdzielni Energetycznej "Biodar", pierwszej spółdzielni, która odnosi realne sukcesy od strony finansowej i organizacyjnej, z uwagi na przyjęty model funkcjonowania.
Webinar prowadzony został w ramach cyklu szkoleń organizowanych przez Stowarzyszenie im. prof. Żmijewskiego realizowanych zgodnie z Milestone 105 Projektu LIFE Podkarpackie.
Celem szkolenia było zapoznanie uczestników ze wszelkimi aspektami prawnymi związanymi z założeniem i rejestracją spółdzielni energetycznej. Przedstawiono historię powstawania i założenia wzorcowej spółdzielni energetycznej "Biodar" w Ustroniu Morskim. Zaprezentowano sposoby rozliczania bilansowania spółdzielni energetycznej na przykładzie spółdzielni "Biodar". Następnie inż. Natalia Aleksiejuk omówiła bilansowanie energii elektrycznej w spółdzielni energetycznej i bilans energetyczny podkreślając m.in., że dobór technologii OZE powinien uwzględniać zarówno profil zużycia energii w gminie, jak i możliwości efektywnej autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia.
Przedstawiciele Stowarzyszenia wytłumaczyli, jak założyć spółdzielnię energetyczną skupiając się na kwestiach prawnych. Szczegółowo omówili procedury rejestracyjne w Krajowej Radzie Spółdzielczej i Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród doradców ds. zarządzania energią oraz doradców ds. powietrza i energii gmin projektowych.